Poradnik - Woda - "Starzenie się" wody
"STARZENIE SIĘ" WODY
Woda w akwarium, w którym znajdują się rośliny i ryby podlega zmianom w wyniku zachodzących procesów przemiany materii. Natura tych zmian nie jest w pełni poznana, ale z praktyki akwarystycznej wiadomo, że mają one duże znaczenie, wywołując tzw. starzenie się wody. Doświadczeni hodowcy operują określeniami: świeża woda i stara woda. Za świeżą wodę uważa się taką, która nie znajduje się w akwarium dłużej niż 20 dni, natomiast za starą - taką, która ma więcej niż 20 dni.
Obok zmiany ilości i składu gatunkowego żyjących w wodzie mikroorganizmów, główną przyczyną "starzenia się" wody jest wzrost ilości rozpuszczonych w niej związków azotowych. Zachodzi on wskutek tego, iż wraz z pokarmem dla ryb wprowadzamy do akwarium znaczne ilości związków tego pierwiastka, które są następnie przez ryby wydalane. Związki azotowe uwalniają się również do wody w czasie gnicia roślin, resztek pokarmu i mułu. Procesy te zachodzą również w zbiornikach naturalnych, lecz tam sole azotowe są pobierane przez żywe rośliny i wbudowane w ich ciało, a także - wskutek opadów deszczu - woda okresowo odświeża się. W akwarium, które jest z reguły znacznie gęściej zasiedlone rybami niż zbiorniki naturalne, rośliny nie są wstanie wchłonąć wszystkich wydzielanych związków azotowych, które pozostają rozpuszczone w wodzie. Ich nadmiar jest szkodliwy dla ryb, a także dla niektórych roślin. Z tego też względu w akwarium niezbędne jest okresowe odświeżanie wody na drodze jej częściowej wymiany. Wymianę wody należy w tedy łączyć z zebraniem mułu z dna i z obcięciem gnijących części roślin.
Wrażliwość ryb i roślin na "starzenie się" wody oraz ich wymagania pod tym względem są dość różne. Są one cechą charakterystyczną poszczególnych gatunków ryb i roślin.
Okresowe 14 dniowe podmiany wody na odpowiednio spreparowaną, odstaną wodę są wręcz złotym środkiem na utrzymanie zdrowego, pięknego akwarium bez względu na to czy jest to akwarium morskie, akwarium roślinne czy też Malawi