Poradnik - Urządzenia - Filtracja, Pielęgnacja, inne
- Jeśli będzie to akwarium typu malawi z pielęgnicami z wielkich jezior afrykańskich do wyboru mamy sump lub bardzo mocne filtry kubełkowe. Zalecamy jednak z doświadczenia do akwariów o pojemnościach przekraczajacych 300 litrów stosowanie zdecydowanie efektywniejszej filtracji za pomocą sumpa.
- Jeśli będzie to akwarium roślinne z naciskiem na bujną rozwijającą się roślinność z udziałem techniki co2 do wyboru mamy również sump lub filtry kubełkowe . Z uwagi na duże zdolności pochłaniania przez roślinność zwiazków przemiany materii ryb i organizmów znajdujących się w akwarium filtracja biologiczna odbywa się juz w zbiorniku głównym, więc pomocnicza nie musi być aż tak wydajna jak w przypadku akwarium malawi. Przepływ przez filtry powinien być stosunkowo wolny (2-3xpoj. akwarium/h), aby nie powodował zbyt intensywnego uwalniania co2 do atmosfery podnosząc niepotrzebnie pH wody, które powinno być tu utrzymane na poziomie 6,5-6,7 pH. W akwariach tego typu to objętość filtra ma kluczowe znaczenie, im większy tym lepiej (dużo odpadów mechanicznych typu liście i obumarłe szczątki roslin) więc pojemny sump będzie bardzo wygodną alternatywą dla szybko zapychających się filtrów kubełkowych.
- Jeśli będzie to akwarium słodkowodne z mieszaną obsadą ryb i roślinności można ja oprzeć tak o filtry kubełkowe jak i o sump, wszystko jest kwestią miejsca jakim dysponujemy pod akwarium.
- Jeśli będzie to akwarium morskie rafowe, bezwzględnie musi być to sump z uwagi na wielorodność urządzeń pomocniczych, prędkość przepływu (10-30xpoj.akwarium/h) oraz ilość absorberów potrzebnych do jego obsługi. Sercem systemu filtracji jest tu zawsze sporych gabarytów odpieniacz białek który najlepiej, jeśli znajduje się w osobnej komorze sumpa.
- Jeśli będzie to akwarium morskie fish only, również musimy przewidzieć miejsce na sump , ogólnie akwaria morskie powinny być zakładane z tą myślą, iż filtracja będzie zajmowała sporą część miejsca w komodzie pod akwarium. Sercem systemu filtracji jest tu zawsze sporych gabarytów odpieniacz białek który najlepiej, jeśli znajduje się w osobnej komorze sumpa.
POMOCNICZE PRZYRZĄDY DO PIELĘGNACJI AKWARIUM
*
Siatka do odłowu ryb - jej wielkość musi być dostosowana do wielkości odławianych ryb. Kształt siatki powinien być prostokątny, co umożliwia odłów ryb w narożniku. Najprostszym sposobem nabycia siatki do odłowu ryb jest zakupienie w sklepie akwarystycznym lub wykonania jej samemu. Ramka powinna być wykonana z nierdzewnego drutu, materiałem może być gaza lub inna siatka. Po każdym użyciu siatki należy ją wypłukać po bieżącą wodą.
*
Karmnik do rureczników i wazonkowców - jest to pływający pojemnik z podziurkowanym dnem wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego. W pojemniku umieszczamy rureczniki lub wazonkowce, które wychodzą przez otwory i są wyjadane przez ryby. Karmnik można nabyć w specjalistycznym sklepie akwarystycznym.
*
Karmnik do suchych pokarmów - to pływający lub przyklejony do szyby pierścień, który możemy samemu zrobić lub kupić gotowy. Porcje pokarmu sypie się na ograniczoną pierścieniem powierzchnię wody, co zapobiega nadmiernemu jego rozpłynięciu. Sposób ten ma pewną zaletę, że po pewnym czasie ryby przyzwyczajają się do tego rodzaju karmienia i dokładnie wyjadają podany pokarm.
*
Czyścik do szyb - służy do oczyszczania szyb od nadmiernej ilości glonów. Czyścik składa się z dwóch części, jedna część znajduje się w wewnątrz akwarium a druga od zewnątrz. Obie połowy czyścika posiadają magnes co powoduje, że obie połowy trzymają się razem. Poruszając czyścikiem od zewnętrznej strony czyścimy szybę od wewnątrz. Najlepiej jest stosować czyściki z pływającym elementem czyszczącym od wewnątrz akwarium, ponieważ po odklejeniu od szyby nie spada on w żwir, co w wypadku tradycyjnych czyścuików magnetycznycvh tonących jest przyczyną rysowania szyb złapanymi pomiędzy magnesty drobinkami piasku.
*
Wąż do spuszczania wody i zbierania mułu z dna akwarium - najpraktyczniejszy jest wąż gumowy o średnicy 8 - 20 mm, w zależności od wielkości akwarium. Dla zapobiegania zasysania do węża kamyków można kupić specjalne końcówki, służące do wysysania nieczystości z dna akwarium.
*
Przyssawka - służy do mocowania termometru, grzałki i innych urządzeń na ściance akwarium. Przyssawki kupuje się gotowe w sklepach akwarystycznych.
*
Termometr - używa się go do mierzenia temperatury wody w akwarium, który przyklejamy do szyby akwarium.